"Гаряча лінія" Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області тел. 0(61)-213-23-63 (щодня з 10.00 до 17.00, перерва з 13.00 до 14.00)
Пошук по сайту

Головна сторiнка >>> Питання пенсійного забезпечення >>> Актуальні запитання >>> Пенсії за віком, по інвалідності та по втраті годувальника

Актуальні питання

Питання: Чи буде враховуватись з 1 січня 2016 року для обчислення пенсії заробітна плата за 60 місяців до 1 липня 2000 року при перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, якщо пенсія була призначена з урахуванням заробітної плати за 60 місяців до 1 липня 2000 р.?
Відповідь: Якщо під час перерахунку пенсії буде зараховано лише стаж роботи, набутий після призначення (перерахунку) пенсії, то заробітна плата залишиться незмінною: за 60 календарних місяців до 01.07.2000 та за даними СПОВ. Якщо ж буде враховано стаж та заробітну плату, то зарплата має обчислюватися без урахування п’ятирічки.

Питання: 15 січня 2016 року звернулась за переведенням з пенсії за віком на пенсію у зв’язку з втратою годувальника за матеріалами пенсійної справи годувальника. Як буде враховуватись заробітна плата при обчисленні пенсії?
Відповідь: Якщо за матеріалами пенсійної справи заробітна плата була обчислена з урахуванням заробітку за 60 місяців та даних системи персоніфікованого обліку, або якщо годувальнику пенсія виплачувалась із зарплати за 24 місяці, то пенсія у зв’язку з втратою годувальника розраховується на підставі матеріалів, що знаходяться у пенсійній справі померлого годувальника. При цьому тривалість страхового стажу та величина заробітної плати залишаються незмінними.

Питання: Під час подання заяви на призначення пенсії у 2015 році довідка про заробітну плату за 60 календарних місяців до 01.07.2000 була зазначена як «недостаючий» документ. Довідку донесено в межах тримісячного терміну, але цей термін уже припадає на 2016 рік. Чи буде заробітна плата до 1 липня 2000 р. врахована для призначення пенсії?
Відповідь: Довідка про заробітну плату після проведення перерахунку враховується, оскільки право її донести було надано в рамках законодавства, чинного до 1 січня 2016 року.

Питання: 1 лютого 2016 року гр. К. звернувся за призначенням пенсії за віком. Має 60 місяців стажу роботи після 1 липня 2000 року. Чи має право гр. К. надати довідку про заробітну плату до 1 липня 2000 року за умови, що право на пенсію настало у грудні 2015 року?
Відповідь: Оскільки застосовується законодавство, чинне на час звернення особи за призначенням пенсії, то пенсія гр. К. буде обчислена лише із заробітної плати починаючи з 1 липня 2000 р. за даними державного реєстру застрахованих осіб.

Питання: У разі переходу на пенсію у зв'язку з втратою годувальника чи обов'язково подавати нові довідки про заробітну плату померлого чоловіка або можливо скористатися документами про заробіток, наявними в його пенсійній справі?
Відповідь: У чинному законодавстві передбачено призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника за документами пенсійної справи померлого годувальника. Тому Ви можете скористатись своїм правом на обчислення пенсії у зв’язку з втратою годувальника як за матеріалами пенсійної справи померлого чоловіка, так і з урахуванням додаткових документів, які не було враховано під час обчислення пенсії померлого годувальника, в залежності від доцільності варіанту обчислення даного виду пенсії.

Питання: Чи виключають неповні місяці страхового стажу під час обчислення заробітної плати, з якої розраховують пенсію, з огляду на зміни, внесені до статті 40 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Законом від 14.05.2013 р. № 231 «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії»?
Відповідь: З 01.07.2013 р. під час визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії враховують не кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати, а страховий стаж за місяці, які враховано для визначення цих коефіцієнтів (абзац 6 частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 14.05.2013 р. № 231).
Таким чином, заробітну плату за неповні місяці страхового стажу враховують під час обчислення коефіцієнтів заробітної плати в кожному з місяців періоду, за який враховують заробітну плату. Однак під час визначення індивідуального коефіцієнта заробітної плати, загальну суму коефіцієнтів заробітної плати ділять не на загальну кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти, а на тривалість страхового стажу, набутого протягом цієї кількості місяців.

Питання: У зв’язку із змінами, що відбулися у пенсійному законодавстві в 2011 році, чи маю я право на сьогодні на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника за померлого у 2008 році чоловіка на дитину 2000 року народження, і з якої дати можливо призначити цю пенсію, якщо на момент смерті чоловіку виповнилося 27 років та він мав 3 роки 9 місяців стажу?
Відповідь: Статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у редакції, чинній з 01.10.2011 р., передбачено, що пенсію у зв'язку з втратою годувальника призначають непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, потрібного йому для призначення пенсії по інвалідності ІІІ групи. Зокрема, для осіб, які померли у віці від 27 років до досягнення 28 років включно, страховий стаж, необхідний для призначення пенси, становить три роки.
Враховуючи зазначене на сьогодні Ви маєте право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Оскільки після смерті Вашого чоловіка минуло більш ніж 12 місяців, відповідно до вимог статті 45 зазначеного Закону, пенсію Вам буде призначено з дня звернення в управління Пенсійного фонду України за місцем проживання з відповідною заявою та належними документами.

Питання: Чи потрібно звертатися в Пенсійний фонд, щоб здійснити перерахунок пенсії у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні?
Відповідь: Відповідно до змін, внесених у частину другу статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що набули чинності з 01.07.2013 р., щороку починаючи з 1 березня поточного року в разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюватимуть перерахунок раніше призначених пенсій. При цьому застосовують заробітну плату, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищену на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше за зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Починаючи з 1 березня 2014 року зазначений перерахунок здійснюватимуть щороку автоматично. Тому звертатися в органи Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою не потрібно.

Питання: Який показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні буде застосовано в разі переведення особи з пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якщо така особа перебувала на інвалідності з 01.05.2003 по 30.06.2012 та працювала з 01.05.2003 по 31.05.2004?
Відповідь: Абзацом 3 частини 3 статті 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) передбачено, що коли особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, то при переведенні (вперше) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною 2 статті 40 Закону для призначення пенсії.
Відповідно до статті 24 Закону час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи в шкідливих умовах, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Оскільки дописувач після призначення пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві працював (з 01.05.2003 р. по 31.05.2004 р.), до цього періоду можливо зарахувати час перебування на інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві (з 01.06.2004 р. по 30.06.2012 р.), отже в цілому заявник набув понад 24 місяці страхового стажу. Тому при переведенні його в 2013 році на пенсію за віком відповідно до Закону буде застосовано середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на пенсію за віком, тобто – 2368,70 грн.

Питання: Чи має право жінка, якій виповнилося 55 років та яка отримує пенсію за вислугу років, на дострокову пенсію за віком згідно з пунктом 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»”?
Відповідь: Відповідно до пункту 7-2 розділу XV «Прикінцеві положення»” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), до 01.01.2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилось 55 років, за наявності страхового стажу не менш як 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому разі розмір їхньої пенсії, обчислений відповідно до ст. 27 і з урахуванням статті 28 Закону, зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Таким чином, у разі дотримання зазначених умов жінки на власне бажання може звернутися щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно з пунктом 7-2 розділу XV Закону. При цьому переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться на час переведення в пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органами Пенсійного фонду згідно з частиною третьою статті 45 Закону.

Питання: Коли та за яких умов жінці буде призначено пенсію, якщо вона народилась 1 вересня 1958 року?
Відповідь: Враховуючи поетапне підвищення пенсійного віку для жінок, народжених у 1956 – 1960 роках, жінка, яка народилась 1 вересня 1958 року, набуде право на призначення пенсії у віці 57 років. До того ж, до її пенсії буде встановлено підвищення у розмірі 2,5 % за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію, у даному випадку це підвищення складатиме 10%.

Питання: Мені 25 років, є інвалідом ІІ групи. Чи маю право на пенсію по інвалідності за наявності 1 року страхового стажу?
Відповідь: Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у період до 1 січня 2016 року особи, яких визнано інвалідами ІІ групи, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення з приводу призначення пенсії, передбаченого в абз.2-12 ч.1 ст.32 цього Закону (який необхідний для призначення пенсії по інвалідності І групи).
В абз.3 ч.1 ст. 32 зазначеного Закону передбачено, що особі, яку визнано інвалідом І групи до досягнення 25 років включно для призначення пенсії по інвалідності потрібен 1 рік страхового стажу.
Таким чином, за наявності 1 року страхового стажу Ви маєте право на пенсію по інвалідності.

Питання: Я народився 20.09.1991 р. З 01.09.2011 р. мене зараховано студентом вищого навчального закладу на денну форму навчання. З 31.10.2011 р. по 30.10.2012 р. перебував в академічній відпустці, однак мене не було відраховано з вищого навчального закладу. 24.08.2012 р. в мене помер батько. З якої дати мені має бути призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника?
Відповідь: Відповідно до пункту 2 частини другої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), до непрацездатних членів сім'ї, що мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, належать, зокрема, діти померлого годувальника, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах, до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення 23 років. Період навчання підтверджують довідками навчальних закладів про те, що особи, зазначені в пункті 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання. Відповідно до Положення про академічні відпустки та повторне навчання у вищих закладах освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти України та Міністерства охорони здоров'я України від 06.06.1996 р. № 191/153, зокрема, надання академічної відпустки оформляють відповідним наказом ректора (директора) вищого закладу освіти. Якщо протягом академічної відпустки особу не відраховано з вищого навчального закладу, вона не втрачає статусу студента.
Оскільки Ви по 30.10.2012 р. перебували в академічній відпустці й Вас не було відраховано з вищого навчального закладу, пенсію у зв'язку з втратою годувальника призначають із дня, що настає за днем смерті годувальника, тобто з 25.08.2012 р.

Питання: У 2013 році медико-соціальна експертна комісія визнала мене інвалідом з дитинства у віці 43 років. Чи маю я право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника?
Відповідь: Згідно зі статтею 36 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), пенсію у зв'язку з втратою годувальника призначають непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті відповідного страхового стажу. Непрацездатними членами сім'ї є діти померлого годувальника (також ті, які народилися до закінчення 10 місяців із дня смерті годувальника), які не досягли 18 років або старші, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років (частина друга статті 36 Закону).
Виписка з акту огляду в медико-соціальній експертній комісії (МСЕК), у якій зазначено причину інвалідності – «інвалід з дитинства» та яку вперше видано особі після досягнення 18 років, не є документом, який підтверджує, що особа стала інвалідом до 18 років, а вказує лише на те, що зазначена особа занедужала на цю хворобу до досягнення нею вісімнадцятирічного віку. Причинний зв'язок інвалідності з хворобами, перенесеними в дитинстві, МСЕК установлює за наявності медичних документів лікувально-профілактичних закладів, що свідчать про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18 років, та надає відповідний висновок.
Таким чином, за наявності довідки МСЕК про визнання Вас інвалідом з дитинства 2013 року та висновку МСЕК, у якому зазначено, що Вас могли визнати інвалідом до досягнення 18 років, Ви матимете право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

  Останнi новини
 Головне управлiння iнформує:
02-04-2018
УВАГА!!!
   З 02.04.2018 року працює інформаційна сторінка Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області,...
02-04-2018
До уваги внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей
   З 1 липня 2016 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 №...
Головна Написати нам листа Карта сайту На початок сторiнки
Copyright © 2007 ГУ ПФУ в Запорiзькiй областi Hosted & Created by Dmitry
69057, Україна, м. Запорiжжя, пр. Соборний, 158-б   Телефон + 38 (061) 224-63-27, факс + 38 (061) 224-63-28